21 czerwca, 2024

Posiadanie pojazdu mechanicznego to nie lada odpowiedzialność. To również szereg formalności, których należy dopełnić. Nie tylko rejestracja auta na nowego właściciela, ale również konieczność wykupienia polisy OC – oto część obowiązków, jakie należy dopełnić.

Czas na ubezpieczenie

Jedna z najważniejszych zasad – każdy właściciel nowo nabytego pojazdu mechanicznego musi go ubezpieczyć najpóźniej w dniu, kiedy dojdzie do rejestracji. Jeżeli ta formalność nie zostanie dopełniona, właściciel samochodu otrzyma karę finansową. Jej wysokość zależna jest od ile dokładnie będzie wynosiło opóźnienie. Najwyższa kara przewidziana jest dla kierowców samochodów ciężarowych. Należy również pamiętać o tym, kiedy wygasa ubezpieczenie OC. Jeżeli właściciel pojazdu mechanicznego nie dopilnuje tego, to umowa OC zostanie automatycznie przedłużona – co nie zawsze może okazać się opłacalne.

Ogólne Warunki Umowy

Zawsze należy zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Umowy. Dzięki temu będziemy wiedzieć, kiedy ubezpieczenie obowiązuje, a kiedy przestaje obowiązywać. Bardzo ważny jest dział odnośnie wyłączeń. OC nie działa chociażby wtedy, kiedy właściciel pojazdu mechanicznego spowoduje szkodę umyślnie. Należy również pamiętać o tym, że mamy do czynienia z sumą gwarancyjną, która wynosi 1 050 000 EUR w przypadku szkód majątkowych i aż 5 210 000 EUR w przypadku szkód osobowych. Jeżeli dojdzie do przekroczenie tych kwot, to resztę właściciel pojazdu mechanicznego będzie musiał dopłacić z własnej kieszeni. 

 

Powiązane wpisy:

Ubezpieczenie dealerskie

Wypowiedzenie umowy OC

Wycena aut używanych

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

Ubezpieczenie skutera

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/