21 czerwca, 2024

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do wykupienia polisy OC. O tym, czy decydujemy się na wykupienie innych polis ubezpieczeniowych, każdy człowiek decyduje sam. Można, ale nie trzeba się na nie zdecydować.

OC na pojazdy mechaniczne

Posiadanie OC jest określone przepisami prawnymi. Kto nie dopilnuje tego obowiązku, może liczyć się z tym, że zostanie nałożona na niego kara finansowa. Tak, może samochód nie jest zbyt często poddawany kontroli, ale lepiej nie podejmować ryzyka. Wystarczy podać tutaj prosty przykład. Średni koszt wykupienia polisy OC to ok. 800-1000 zł. Kara finansowa za brak ważnego OC to ponad 5000 zł. Lepiej chyba zapłacić mniejszą kwotę, ale jeździć po drogach ze spokojniejszym sumieniem.

Kalkulacja dla posiadacza samochodu

Polisa OC zawsze przywiązana jest do danego samochodu, a nie do danego człowieka. Co roku należy zadbać o jej odnowienie. W takich momentach wykonywana jest kalkulacja polisy OC. Każdy właściciel pojazdu musi zdawać sobie sprawę z tego, że co roku kwota może być inna. Chociaż sumaryczna kwota nie powinna się zbytnio od siebie różnić, jeżeli ktoś może pochwalić się bezszkodową jazdą. Tak, jeżeli ktoś doprowadzi do wypadku, to może liczyć się z tym, że składka OC w kolejnym roku może się zwiększyć. Jeżeli był tylko jeden taki przypadek, to nie trzeba się bać. Różnica w składce OC będzie niewielka. Inna sprawa, jeżeli takich stłuczek w ciągu roku było znacznie więcej. Wtedy składka za OC może się zwiększyć – nawet w przypadku zmiany pojazdu. 

Powiązane wpisy:
Kalkulator OC bez podawania danych osobowych
Ubezpieczenie OC na raty
OC dla młodego kierowcy

Opłata OC po terminie

Upoważnienie do ubezpieczenia samochodu

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/