19 maja, 2024

 

Niby jest to rzecz tak oczywista, ale jak pokazuje praktyka – właściciele samochodów nie wiedzą dużo rzeczy o polisie OC. Tak, wiedzą oni, że jest to obowiązkowe ubezpieczenie, którego nie da się w żaden sposób uniknąć, ale co dalej? Czego nie wiemy o Odpowiedzialności Cywilnej na samochód?

OC idzie za samochodem

Często można spotkać się z ogłoszeniami sprzedaży pojazdów mechanicznych, gdzie zamieszczona jest informacja o OC. Tylko czy fakt, że ktoś kupi dany pojazd nie oznacza, iż polisa OC zostanie przy poprzednim właścicielu? Nie. Polisa OC zawsze idzie za danym samochodem. Podobnie jest w przypadku likwidacji szkody. Osoba poszkodowana musi otrzymać numer polisy OC. Nawet nie powinny ją interesować dane samego kierowcy, tylko OC na samochód. Aczkolwiek, jeżeli osoba została poszkodowana w sposób poważny, na pewno będą potrzebne dane kierowcy, który doprowadził do całego wydarzenia.

Czas na likwidację szkody

Czy o likwidację szkody z polisy OC należy starać się od razu? Im szybciej, tym lepiej. Tylko, że należy wiedzieć, iż jest przewidziany czas na likwidację całej szkody. Osoba poszkodowana ma aż trzy lata na to, aby złożyć odpowiedni wniosek. W niektórych przypadkach czas ten może zostać wydłużony do 10 lat. Ma to jednak miejsce wtedy, kiedy całe zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako przestępstwo. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że czas na zgłoszenie szkody z OC jest zdecydowanie dłuższy. Osoba poszkodowana nie powinna jednak zbyt długo przeciągać terminu załatwienia całej sprawy. 

 

Pozostałe wpisy:

Homologacja butli LPG

Jak sprawdzić czy auto nie jest kradzione

Ile czasu na ubezpieczenie auta po zakupie

Małe tablice rejestracyjne

Zdjęcia do autocasco

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/