Osoba będąca właścicielem pojazdu mechanicznego, który już nie nadaje się do użytku, jest zobowiązana do jego wyrejestrowania oraz do oddania go do właściwej stacji demontażu. Po dokonaniu tego można ubiegać się o zwrot składek OC.
Kara za nie wyrejestrowanie auta
Z dniem 1 stycznia 2020 roku zmieniło się polskie prawo, które dla właścicieli pojazdów mechanicznych przewiduje karę finansową, jeżeli Ci nie zadbają o właściwie wyrejestrowanie pojazdu. Tak samo jak w przypadku rejestracji auta, tak samo w odwrotnym kierunku, należy zadbać o dopełnienie formalności, ponieważ może zostać nałożona kara w wysokości od 200 zł do nawet tysiąca złotych. Dokładna kara ustalana jest indywidualnie, po rozpatrzeniu poszczególnych spraw. Im szybciej wyrejestrowanie auta zostanie dokonane, tym szybciej będzie można ubiegać się o zwrot nadpłaconych składek.
Pismo o zwrot pieniędzy z OC
Towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często dołączają gotowy formularz, który najczęściej można znaleźć na stronie www. To na jego podstawie można napisać wniosek o zwrot pieniędzy z nadpłaconych składek OC. Jeżeli takowy formularz nie jest dostępny, to zawsze można samodzielnie sporządzić takie pismo. W nim to potrzebne będą takie danie, jak dane osobowe i adresowe właściciela oraz numer PESEL, numer polisy OC, dane pojazdu. Poza tym we wniosku należy umieścić dane ubezpieczalni do której kierowany jest wniosek. Nie można również zapomnieć o informacji wyrejestrowaniu auta wraz z dokładną datą. Na samym końcu należy umieścić numer konta, gdzie zwrot nadpłaconych składek ma zostać wpłacony.
Pozostałe wpisy:
Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji
Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie OC/AC